Baskı Türleri

Baskı Türleri

Büyük ebat baskı (büyük boy baskı), uv bazlı ve solvent içeren boyalarla yapılan bu baskı yöntemi, tüm hava koşullarına dayanıklı olması ve maliyetinin düşük olması nedeniyle reklam sektöründe en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Büyük boy baskı yapabilen ofset makineleri ile; 138*198 cm baskı yapılabilmektedir. Tüm dijital baskı ürünlerinde olduğu gibi büyük boy baskının da asım ve montaj işleri uzmanlık gerektirir. ModaMedya Baskı Çözümleri uzman kadrosuyla hem üretim hem de asım ve montaj konusunda hizmet vermektedir.

Dijital baskı, gelişen reklam sektörünün vazgeçilmezidir. Dijital baskı tekniği uzman ekip ile yapılması gereken bir yöntemdir. En verimli sonuç için; reklam verenin ihtiyacının doğru şekilde belirlenmesi ile uygun malzeme seçimi, baskı tekniğinin oluşturulması; bu şekilde üretiminin tamamlanmasıyla montaj işleminin de uzman kadro ile yapılması gerekmektedir. Dijital baskının tasarım, üretim ve montaj aşamalarının  profesyonel olarak takibi ürün kalitesi açısından olmazsa olmazdır.

Bu bölümde dijital baskı ve çeşitleri ile ilgili genel bilgileri bulabilirsiniz. Tüm dijital baskı çeşitleriyle ilgili detaylı bilgiler alt menülerde mevcuttur. Siz ihtiyacınızı belirleyin; biz profesyonel ekibimizle size en uygun dijital baskı malzemesini, tekniğini ve uygulamasını yapalım. Tüm baskı çözümleriniz için hizmetinizdeyiz.

Dijital Baskı nedir?
Dijital olarak çekilmiş bir fotoğrafın veya taranmış bir görselin; bilgisayar ortamında grafik, çizim v.b. programlarda işlenip hazırlandıktan sonra dijital baskı makinesinde uygun baskı malzemesine basılmasıdır. Dijital baskı; iç mekan ve dış mekan olarak ikiye ayrılır. İç mekan dijital baskı kalite ve görsel netlik açısından daha iyi sonuç verir ama sadece hava koşullarından etkilenmeyecek iç mekanlar için uygundur. Dış mekan dijital baskı ise, tüm hava koşullarına karşı dayanıklıdır ve uzun vadeli kullanım imkanı sağlar.

Ofset Baskı nedir?
Matbaacılık sektöründe önemli bir yere sahip olan ofset baskı tekniği; tasarımların bilgisayar ortamından kalıplar içerisine atılması ile yapılan maliyeti düşük ve hızlı üretim imkanı sağlayan bir yöntemdir.

Vinil Baskı nedir?
Özellikle açıkhava reklamlarında kullanılan bu baskı yöntemi; dayanıklılığı ve dolayısıyla uzun vadede kullanılabilirliği ile ön plana çıkmaktadır. Totemler, yön levhaları, büyük ilanlar bu teknikle yapılır. Vinil malzemesi iki farklı kalitede üretilmektedir. Avrupa vinil ve Uzakdoğu vinil olarak isimlendirilir. Avrupa vinil daha kaliteli malzemeden üretilmektedir. Tanıtım bütçesine göre seçim yapılır. İki vinil malzemeside ışıklı vinil ve ışıksız vinil olarak ikiye ayrılır. Işıklı vinile delikli vinilde denir. Bu adı almasının nedeni delikli yapıda olmasından değil ışığı geçirgen yapıda olmasından kaynaklanır.

Megalight baskı nedir?
Megalight kağıdı yüksek üretim kalitesine sahiptir. Afiş değiştiricili baskı ve BB Plusta kullanılır. Fiber megalight kağıtların ebatları yüksek olduğu gibi ısıya karşı dayanıklılıkları ve ıslanma, yıpranma, darbelere karşı dayanıklılıkları yüksektir.

Mesh baskı nedir?
Reklam sektöründe sık kullanılan bu malzeme; lamine ve dökme olarak 2 ye ayrılır ve dijital baskıda çok iyi sonuç vermektedir. Bir ebatta ölçüsü vardır bu nedenle kullanım alanlarıda çeşitlenir. Özellikle büyük ebatlarda baskı yapılması sayesinde çok tercih edilir. Eşit aralıklı delikleri sayesinde çok rüzgar alan yerlerde reklam sergilemek için uygundur. Tadilat alanlarında hem koruma amaçlı hemde dijital baskı yapılarak reklam amaçlı kullanılmaktadır.

Raket CLP baskı nedir?
Solvent bazlı boyaların kullanıldığı raket CLP dijital baskı yöntemi ile canlı bir görüntü elde edilir ve uzun ömürlüdür. Raket olarak bilinen reklam araçlarının içerisinde kullanılan kuşe kağıda baskı yapılmasıyla bu adı almıştır. Kuşe kağıt dayanıklı bir kağıt olduğundan hareketli raketlerin içerisinde zarar görmez. Komple kapalı olan kutu içerisinde sergilenen reklam afişleri; rüzgar, yağmur, toz, güneş gibi etkenlerden olumsuz etkilenmez.

Billboard (Blueback) baskı nedir?
Şehirlerde birçok noktaya yerleştiren billboardlar reklam amaçlı kullanılan panolardır. Blueback kağıtlar tüm doğa koşullarına dayanıklı hale getirilmiş özel kağıtlardır. Kağıdın arka yüzeyinin mavi kaplama ile kaplı olması ön yüzeyde ki yazıların daha net görülmesini sağlar. Bu özelliği ile de blueback adını almıştır. Dış mekan veya açıkhava reklamcılığında da en çok kullanıldığı alanlar billboardlar ve tabelalardır.