Vinil Baskı

Vinil Baskı

Vinil Baskı Hakkında

Dijital baskı sektörünün vazgeçilmez dış mekan ürünüdür. Solvent bazlı boya kullanılmaktadır. Eco solvent makinelerde basıldığında solvent kullanım oranı düşüktür. Vinil baskı bu nedenle dış mekan hava koşullarına karşı dayanıklıdır. Vinil baskı iç mekanda da rahatlıkla kullanılabilir.

Vinil baskı çeşitleri; ışıklı vinil, ışıksız vinil, dökme, lamine, mat ve parlak diye ayrılabilir. Bunun yanısıra gramajlarına görede çeşitlendirilmektedir. Baskının kullanım alanına uygun vinil baskı çeşiti seçilmelidir. Vinil baskının en çok kullanıldığı alanlar; reklam, bayrak, ışıklı ve ışıksız tabela, yol panosu, cephe giydirme, totem vb. dir. Baskısı yapılan vinilin asımı için gerekli materyalleri sağlandıktan sonra montaj malzemeleri ile söz konusu alana uygulaması yapılmaktadır. Ayrı parçalar halinde basılan vinil baskı parçalar birbirine kaynak yapılarak eklenebilmekte ve böyle büyük boyutlarada ulaşabilmektedir.

Tüm dijital baskı teknikleri için de geçerli olan en önemli konu; basılacak görselin yüksek kalitede olmasıdır. Unutmamak lazım ki; yüksek kaliteli görseller yüksek çözünürlükteki makinelerde basılmaktadır. Baskı kalitesinin fotoğraf kalitesinde olabilmesi için görselin hatasız olması gerekmektedir.